Hnojit lze i bez chemie

Pěstujete rádi květiny i zeleninu? Pak jistě víte, že je potřeba rostlinky pravidelně přihnojovat. Chemické přípravky však ničí půdní mikroorganismy, proto si zkuste snadno a levně vyrobit přírodní hnojivo, díky kterému budou vaše rostlinky růst jako divé.
bio kopmost
· DROŽDÍ
Do litru vody namočte kostku droždí, a máte perfektní a účinné hnojivo nejen pro pokojové rostliny. Z droždí si totiž rostlinky vyčerpají pro ně velmi potřebné látky.
· KOPŘIVY
Pokud vám kopřivy přijdou jako plevel, od teď si je jistě budete na zahrádce hýčkat. Stačí totiž, když je otrháte a položíte na květinové či zeleninové záhony. Sami se začnou rozkládat, čímž do půdy pustí pro rostliny potřebný draslík, dusík, železo a zinek. Všechny tyto látky podporují růst a zvyšují obranyschopnost rostlin. Pokud si z kopřiv chcete raději připravit zálivku k hnojení, dejte je do nádoby, kterou posléze zalijte dešťovou vodou. Nechte v nádobě tři týdny kvasit. Poté již máte výborné přírodní hnojivo.
zelený odpad
· KOMPOSTUJTE VŠE, CO JDE
Bioodpad z kuchyně nevyhazujte, ale shromažďujte na kompostu. Kompostování je totiž založeno na činnosti půdních organismů, které zbytky jídla přemění na zeminu bohatou na živiny. Kompost potřebuje akorát, abyste na něm udržovali vhodnou vlhkost potřebnou k vytvoření správného prostředí. Tak získáte nejlepší zdroj kvalitního a ekologického hnojiva.
· MULČ
Pokud sekáte zahradu a trávu poté hrabete a odvážíte, raději si ji nechte pro své záhonky. Trávu jednoduše posypte okolo rostlin. Díky jejímu rozkladu se do země dostanou pro ně tak potřebné živiny.
· PIVO JEDNOU ZA MĚSÍC
Nejen keříkům růží, ale i dalším rostlinkám na zahradě prospěje, když jim jednou za měsíc dopřejete sklenici čerstvého piva.
ovocné a zeleninové odpady
· HNŮJ
Čerstvý hnůj je pro půdu skvělým hnojivem. Pokud ale již máte vše zasázeno, můžete dát hnůj do pytloviny, pevně zavažte a pytel pak ponořte do sudu s vodou. Toto hnojivo je ideální, když má voda barvu slabého čaje.

Kategorie: Dům a zahrada