Miláčci „při těle“

Chápu, že je těžké odolat psímu žebravému pohledu, když jíte chleba se salámem. Se slovy, že mu dáte jenom ochutnat, aby věděl, co jíte, mu podáte kousek kynuté buchty s jablky a radujete se, že mu chutná. Děláte, že nevidíte, že přibírá na váze?
křeček s paprikou

Stejně je to i s hlodavci. Ne, že by jim páníček podstrkoval kousek své svačiny, ale když je klec málo vybavená, nebo je jich na obydlí moc, většina víc odpočívá. I když jim svědomití majitelé přesně odvažují jejich příděl, někdo sní víc a na dalšího se tolik nedostane. A tak se stane, že jeden, dva, jsou nápadně kulatější, než ostatní. Více se fotí, protože se málo hýbají a jejich fotky jsou vystavovány v různých skupinách na facebooku, kde ostatní obdivují jejich pózování a roztomilost.

Pak ale přijde den, kdy se dozvědí, že jeden z nich umřel ve chvíli, kdy se snažil sportovat v kolotoči. Ranila ho mrtvice. Ano, je to stejné jako u lidí.

Většina reagujících posílá plačící smajlíky a vyjadřují soustrast.

Po nějaké chvíli se majitel začne shánět po dalším zvířeti na „doplnění“ počtu, ale vůbec nepřemýšlí o tom, jestli není jeho vinou, že o zvířátko předčasně přišel. Nezvětší prostor k bydlení, nepřidá žádné zajímavé hračky, díky kterým by se zvířátka zabavila a tolik se nevěnovala obžerství. Jen si přinese dalšího.
bernský salašnický pes

Bohužel se ale vyskytuje obezita i u křečků. Je to způsobeno nejen malým prostorem, kde se nemůže zvířátko pořádně proběhnout, ale i množstvím jídla. Existuje hodně fotek, kde můžeme obdivovat, jak křeček sedí v hromadě jídla a cpe se. Je to roztomilý pohled, ale když si uvědomíme, že jsme viděli, jak si cpe své lícní torby a v dalším záběru je vyfocený ze strany, kde je vidět jeho celková kulatost, už nepociťujeme něžné zachvění, ale úlek nad jeho váhou. Je smutné, když si leckterý majitel zvířátek myslí, že je baculatost roztomilá.

Naši miláčci si zaslouží být námi opečovávaní, ale ne překrmovaní a nucení k lenosti. Dopřejte jim prostor k bydlení, ale i mimo klec, kde si můžou hrát na větším prostoru. Mazlit se s vámi, ale neuplácejte je dobrým jídlem, aby k vám přišli.

Když třeba jdete venčit psa, nedělte se s ním o zmrzlinu, která ho náramně zajímá a žebrá, nenabízejte mu sladkosti. Nejen, že se mu zkazí zuby, ale cukr není vhodnou přísadou v jeho jídelníčku.

Dokonce kočky bývají jak koule. Ale i tady je na vině člověk. Kočky samy o sobě nemají k obezitě sklon. Ale jejich poleháváním v bytě, neustálým přísunem potravy bez námahy, zkrátka tloustnou. Protože potrava vyráběná přímo pro jejich mlsný jazýček jim chutná, snědí toho zpravidla víc, než by potřebovaly.

Ale i u tohoto zvířete se můžeme setkat s cukrovkou. Jde o nemoc, která většinou trápí zvíře od 6 let, ale u obézního mazlíčka se příznaky nemoci zhoršují.

Svého mazlíčka máte určitě rádi. Nepřekrmujte ho, dopřejte mu pohyb. Pro dlouhý život musí být zdravý a vitální.

Miláčci „při těle“
3.8 (75%)4

Kategorie: Zábava